Tartu international house

We aim to… Ethical Links töötab selle nimel, et Eesti oleks turvaline ja sõbralik koht kõigile siin elavatele inimestele, nii neile, kes siin sündinud ja aastakümneid elanud, kui ka neile, kes saabusid eile.

Ühest kohast teise kolimine on peaaegu alati keeruline, isegi kui kolitakse linnast maale. Tuleb harjuda uue koha eripäradega, naabritega, hakata arvestama asjadega, millega varem ei ole pidanud. See kõik nõuab aega ja vahel ka abi. Ammugi ei ole lihtne uude riiki elama asumine – seda teavad kõik, kes selle läbi teinud. Sellega kaasneb palju uut infot, muutusi ja segadust.

Me tahame, et teistest riikidest pärit inimesed, kes on otsustanud Tartusse elama asuda, saaksid kohaneda Tartus võimalikult sujuvalt ja stressivabalt. Soovime kohanemisprotsessi toetada, sest sujuv sisseelamine hoiab kokku palju närve ja energiat ning inimene saab teha hoopis asjalikumaid asju, sh panustada kohalikku kogukonda.

Mida on vaja edukaks kohanemiseks?

Kindlasti on selleks vaja infot. Selle kohta, kuhu minna ennast registreerima, kust leida arvutiparandaja, kas tipi jätmine on kohustus ja mis kellast alates on viisakas helistada.

Lisaks on eduka kohanemise jaoks vaja sõbralikku keskkonda. Viimastel aastatel on võõraviha ja rassism hakanud tõsiselt ähvardama Eesti ühiskonna sidusust ja on teinud kohanemise raskemaks inimestel, kes näevad “selgelt välismaalase moodi” välja.

Tartu – turvaline kõigile

Eestil on vähe kogemust tõhusa integratsiooniga. Pigem on tänase päeva taak see, et kõik kogemused tunduvad olevat pigem halvad. Ent me usume, et oleme ühiskonnana piisavalt küpsed, et suudame olukorda paindlikult ümber mõtestada ja ei lange “tsivilisatsioonide kokkupõrke” narratiivi ega “Eesti eestlastele” narratiivi. Sest nii nostalgiline kui rahvusriigi kontseptsioon ka ei ole, on sellest kramplik kinnihoidmine tänases globaliseerunud maailmas võimatu ja pikas perspektiivis meie arengut ka kahjustav. Usume, et hoolimata minevikuvaludest suudame muutuda sõbraliku ja kaasava ühiskonna eeskujuks ja Tartu on hea koht, kust alustada.

Selleks, et Tartu jääks sõbralikuks ja turvaliseks linnaks meile kõigile, on oluline, et linna vanad ja uued elanikud saaksid omavahel suhelda, õppida üksteist tundma, arutada probleeme rahulikult ja leida parimaid lahendusi. Me töötame selles suunas, et luua see koht, kus inimesed suhelda saaksid, kuhu võiks tulla nõu küsima ja kus leiaks nii abi kui toredaid tegevusi.

Lühidalt: oleme asutamas Tartu Rahvusvahelist maja – kultuuri- ja kompetentsikeskuse. Oleme töötanud oma idee kallal alates 2015. aasta lõpust, jõudnud Ajujahil saja parema hulka ja läbinud KÜSKi Nupukate Lahenduste inkubaatori, mis on aidanud idee detailsemaks vormida. Hetkel otsime Rahvusvahelisele Majale füüsilist asukohta, aga ka ilma selleta oleme alustanud vähemalt vabaajategevustega. Jooksvat infot leiad Tartu rahvusvahelise maja FB lehelt. Kui tahad kampa lüüa ja aidata meil ideed teostada, võta ühendust Nastjaga: nastja [at] ethicallinks.org