Kahe maailma kohtumine: kuidas kasiinod aitavad edendada vähemuskultuure

Meie väikeses Eestis ei ole enam kuigivõrd imelik kuulda pidevalt kahe teema kohta: hasartmängude ja erinevate vähemuskultuuride kohta. Väga harva seotakse neid kahte teemat aga omavahel kokku. Kasiinod ei tekita paljudele just muljet nagu tegemist oleks kultuuripärandit edendava nišiga, kuid ometigi on kasiinodel maailmas oluline roll ka vähemuskultuuride edendamisel.

Kuigi Eestis pole see niivõrd hästi tuntav, on kasiinode mõjuvõim eriti tuntav põlisameeriklaste hulgas. 2011. aasta seisuga oli Ameerikas näiteks üle 400 hasartmänguoperatsiooni, mida juhtisid kohalikud põliselanike hõimud.

Just nimelt – indiaanihõimud. Kuigi Ameerikas on pikka aega peetud debatti selle osas, kas kasiinondus sööb välja indiaanihõimude kultuuri, on jõutud üldiselt siiski ühele järeldusele: kasiinomaailm edendab hõimude majandust ning on suuresti tuntud kui hõimude üks olulisemaid sissetulekuallikaid. Paljud hõimud on suutnud tänu kasiinodele parandada infrastruktuure ja arendada kohalikku elu, ehitades näiteks koole või muud taolist. Ehkki vastuoluline, aitavad kasiinod selgelt edendada kohalikke vähemuskultuure, kes haldavad vastavat kasiinoäri.

Tavaliselt tekitavad kasiinod vaid ettekujutuse sellest, kuidas keegi keerutab ruletilauda ja on koheselt sõltuvuses. Reaalsuses asjad aga nii ei käi. Üks põhjustest, miks kasiinod aitavad edendada kohalikku elu, ei peitu mitte niivõrd kasiinomängudes, vaid selles, millised asutused on kasiinoga seotud. Enamikes kasiinodes on olemas restoranid, majutuskohad ja muud asutused. Kõik need asutused vajavad töötajaid ning kõik taolised asutused on ka täiesti tavapärased teenused – neid eristab lihtsalt nende asukoht kasiino külje all.

Mida see aga tähendab? Sajad või isegi tuhanded inimesed, kes kuuluvad vastavasse vähemuskultuuri, saavad endale tööd. Nende elujärg paraneb ja mida rohkem on kasiinokompleksis külastajaid, seda rohkem on ka ettevõttel vahendeid, et elu veelgi rohkem edendada. Ameerika põliselanike hõimud on suurepärane näide sellest, kuidas hasartmängumaailm võib tuua ka väga palju kasu kohalikule majandusele.

On aeg muuta vaatevinklit, mis rahva seas on tekkinud kasiinode osas. Kasiinod ei ole kuidagi “kurjad” ega manipuleeri inimesi mängima. Tänapäevases stressirohkes maailmas ongi vahel vaja end “tuulutada”. Paari kasiinomängu mängimine ei tekita kellelegi sõltuvust, kui sellel inimesel polnud juba varasemalt eeldust olla potentsiaalselt sõltlane. Seda on küll raske kuulda, kuid fakt jääb faktiks: mõni inimene jääb kergemini sõltuvusse kui teised. Sõltuvus võib tekkida kõigest maailmas, alustades kohvist ja šokolaadist ning lõpetades kasiinodega. Oleks aga aeg mõelda ka potentsiaalselt kasulikele külgedele.

Põliselanike hõimude näitel võib öelda, et kasiinotööstusel on potentsiaali edendada kohalikku majandust ja elanike elu üleüldiselt, edendades kultuuri üleüldiselt.