Kuidas töötab Ameerika rohelise kaardi loto?

Roheline kaart võib Eestis paljude jaoks seostuda koheselt liikluskindlustusega, kuid ameerikas tähendab roheline kaart hoopis kodakondsust. Ameerika kodakondsusbüroo nimelt väljastab rohelist kaarti, mis võimaldab elada Ameerikas püsivalt.

Rohelist kaarti saab taotleda mitmel erineval viisil, üks nendest on aga pisut kasiinomängulaadne rohelise kaardi loto: selle nimi on mitmekülgne immigrandiviisa, inglisekeeles Diversity Immigrant Visa (DV). Teise nimetusega on see programm aga tuntud kui rohelise kaardi loto.

DV programmi kaudu väljastatakse iga aasta 50 000 immigrandiviisat, mis on välja loositud täiesti juhuslikult, kuid loosis osaleb tavaliselt miljoneid inimesi. Selleks, et aga ka reaalselt viisa saada, tuleb vastata mitmetele nõuetele. Siin on näiteks mõned faktorid, mida arvestatakse:

  • Päritolumaa – iga aasta on programmis teatud riigid, mille kodanikke aktsepteeritakse lotoga.
  • Haridus või töökogemus – lisaks arvestatakse ka seda, milline on su haridustaust ja töökogemus. Ka siinkohal võivad tingimused erineda, kuid üldiselt on nõutav vähemalt keskharidus ja kahe aasta pikkune töökogemus vastavas valdkonnas.

Rohelise kaardi lotos registreerumiseks tuleb kasutada ametlikku lototaotlust, mis asub Ameerika viisainfo lehel.

Kuna rohelise kaardi loto on niivõrd legendaarne, on internetis ka rohkelt petiseid, kes üritavad korjata heausklike inimeste andmeid või küsivad raha selle eest, et „aidata“ taotleda. Vältimaks petiste küüsi langemist tuleks meeles pidada järgnevat:

  • rohelise kaardi lotos osalemine on täiesti tasuta;
  • loosimine on täiesti juhuslik – seda teeb arvutiprogramm;
  • kui sa võidad ja sul võimaldatakse viisat taotleda, tuleb tõepoolest maksta tasu, kuid seda tuleb teha näost-näkku konsulaadis.

Mis saab siis, kui võidad rohelise kaardi lotos?

Rohelise kaardi lotos võitmine ei tähenda aga seda, et sa saadki kohe nüüd Ameerikasse. Kui sa võidad, saad sa lihtsalt võimaluse taotleda rohelist kaarti.

Kuigi kokku antakse roheline kaart lõpuks 50 000 inimesele, tõmmatakse loosiga välja umbes 125 000 inimest, sest sugugi mitte kõik inimesed ei vasta taotlemise tingimustele. Seetõttu määratakse kõigepealt igaühele ootejärjekorra number. Kui peaks juhtuma, et sinu number on väga kaugel ja teised sinu ees teevad oma taotluse edukalt, jäädki paraku rohelisest kaardist ilma, mis siis, et võitsid lotos.

Kui sa saad võimaluse teha oma taotlus, tuleb järgida konsuli juhendeid kogu ülejäänud taotlusprotsessile.

Kui sul on soov Ameerikasse kolida ja hakkad taotlema viisat, tasub kindlasti osaleda ka rohelise kaardi lotos – see on täiesti tasuta ning alati on võimalik, et just sina saad võidu.